Community Kitchen - Weekly Budget

Created By:
Logo
ActiveLearningLabs
Price per Classroom
$5.00
Duration
20 Minutes
Activities
2
Share this Activity

Lab Description

Students will calculate the total cost of all ingredients needed for one Christmas meal  They will then find out the total number of meals that can be prepared in a community kitchen for Christmas Day with a budget of $5000.

No data was found
Price per Classroom
$5.00
Duration
20 Minutes
Activities
2
Share this Activity